Boj proti burine a boľševníkovi s diaľkovo ovládanou pojazdnou kosačkou

Ovládanie obrovského boľševníka je veľkou výzvou. Rastlina v dôsledku rýchleho premnoženia ohrozuje pôvodnú vegetáciu, zatiaľ čo kontakt s kožou boľševníka obrovského môže spôsobiť fototoxické reakcie a tým aj ťažké popáleniny kože. Diaľkovo ovládaná kosačka AS 940 Sherpa 4WD RC od AS-Motor umožňuje používateľom bezpečne a efektívne bojovať proti obrovským populáciám boľševníka a iných druhov burín.

Boľševník obrovský, ohrozenie zdravia a ekologická hrozba

Rôzne druhy boľševníka obrovského (Heracleum mantegazzianum, Heracleum sosnowskyi, Heracleum persicum) pochádzajú z Kaukazu, Turecka, Iránu a Iraku. Boľševník obrovský sa do Európy dostal v 19. storočí ako okrasná plodina a teraz sa rozšíril na väčšinu kontinentu. Boľševník obrovský ukladá živiny do koreňových koreňov a vytvára kvety a semená, akonáhle sú k dispozícii dostatočné zásoby. Jednokvitnúca bylina zvyčajne kvitne v treťom až piatom roku života, čo sa v strednej Európe vyskytuje medzi júnom a júlom. Početné jednotlivé kvety rastliny tvoria kužeľ s až 50 000 vysoko klíčivými semenami, vďaka čomu je reprodukčný potenciál boľševníka obrovského. Po odkvitnutí rastlina odumiera a jej semená sa šíria vetrom, vodou a človekom. Semená sú pripravené na klíčenie po odkvitnutí na jar a zostávajú klíčivé až 10 rokov.

Zatiaľ čo všetky časti rastliny sú toxické, číra vodná šťava z vnútra rastliny obsahuje fotosenzibilizačné látky (furanokumaríny), ktoré v kombinácii s UV žiarením môžu u ľudí spôsobiť ťažké popáleniny kože (fytofotodermatitídu). Pôvodná vegetácia trpí biodiverzitou a biologickou hustotou od boľševníka obrovského, pretože tieto rastliny sú nútené súťažiť o svetlo a vodu s bylinnou trvalkou, ktorá dorastá do výšky 4 metrov. Populácie boľševníka obrovského môžu tiež spôsobiť poškodenie eróziou v pobrežných zónach, pretože ich korene nemajú funkciu stabilizácie pobrežia.

Diaľkovo ovládaná kosačka pre optimálnu bezpečnosť užívateľa

Na boj proti boľševníku obrovskému a na zabránenie jeho ďalšieho šírenia sa používajú rôzne kontrolné opatrenia. K ručným a mechanickým opatreniam patrí použitie herbicídov a spásanie, prípadne odrezanie koreňa a tým aj vegetačnej šišky, čo spôsobuje odumieranie rastliny. Medzi ďalšie kontrolné opatrenia patrí odstránenie dážďoviek, vykopanie rastliny a kosenie vyžínačom alebo kosačkou na trávu. Pri všetkom uvedenom je však užívateľ v priamom kontakte s rastlinou, a preto je vystavený vysokému zdravotnému riziku.

AS-Motor ponúka diaľkovo ovládanú pojazdnú kosačku na bezpečný boj s obrovskými populáciami boľševníka. Profesionálnu kosačku AS 940 Sherpa 4WD RC možno pohodlne a presne ovládať z prostredia mimo nebezpečnej oblasti pomocou profesionálneho diaľkového ovládania s dosahom až 300 metrov. Nízke ťažisko a optimálny pohon predurčujú zariadenie na mulčovanie v ťažkom a strmom teréne. AS 940 Sherpa 4WD RC ponúka dodatočnú ochranu užívateľa vďaka uzavretému žaciemu ústrojenstvu.

Boj proti rozsiahlemu rozšíreniu boľševníka obrovského

Vykopávanie jednotlivých obrovských rastlín boľševníka alebo rezanie ich koreňov je časovo náročný proces, vďaka čomu je mulčovanie najefektívnejším riešením pre veľké zarastené plochy.

V prvom roku kontroly by mal prebehnúť rez krátko pred kvitnutím, keď môže byť rastlina najviac oslabená. Ak rastlina rastie vysoko, čo sa zvyčajne stáva, odporúča sa najprv odstrániť rastliny pri vysokej úrovni kosenia a potom pokosiť druhýkráta to na úrovni najbližšie k zemi. Po tomto prvom kosení je potrebné pravidelné mulčovanie počas celého vegetačného obdobia, pretože rastlina opäť dorastá. Keďže rastlina dokáže kvitnúť a vytvárať semená už od výšky 10 cm, kosenie je potrebné približne každých desať dní v závislosti od počasia. Od druhého roku kontroly by sa kosenie malo vykonávať čo najskôr vo vegetačnom období a malo by sa pravidelne opakovať v intervaloch približne desiatich dní. Mulčovanie odoberá energiu z rastliny, až kým nakoniec neuhynie. Celkovo môže byť potrebné opakovať tento postup až desať rokov. Plochu je potrebné pravidelne kontrolovať, aby sa zabezpečilo, že všetky rastliny sú mŕtve a semená už nie sú schopné klíčiť.

Boj proti menšiemu rozšíreniu boľševníka obrovského

Kontrolné postupy sa môžu pre menšie populácie líšiť. Rastlinu je vhodné najskôr namulčovať a potom zrezať koreň 15 cm pod zemou, napríklad rýľom. Potom by mal byť povrch pokrytý čiernou plachtou, aby sa potlačilo klíčenie semien. Na kontrolu sadeníc je však potrebná pravidelná kontrola oblasti.

Čistenie stroja na ochranu užívateľa

Vhodný ochranný odev je nevyhnutný aj v prípade, ak používateľ obsluhuje kosačku na diaľkové ovládanie z bezpečnej vzdialenosti a je tak chránený pred priamym kontaktom a postrekom rastlinnej šťavy. Ochranným odevom sa v tomto prípade rozumie kombinéza na celé telo s kapucňou, ochranné okuliare, gumené rukavice a čižmy. To je dôležité najmä pre následné čistenie kosačky na diaľkové ovládanie.

Po každom použití je potrebné stroj dôkladne vyčistiť. Zariadenie by sa malo naložiť na prepravné vozidlo pomocou diaľkového ovládania. Ak sa osoba dostane do kontaktu so šťavou na stroji, môže dôjsť k fototoxickým reakciám aj po určitom čase po použití. Na čistenie stroja sa odporúča použiť octový čistič (s maximálne 10 % kyselinou octovou) v ochrannom odeve a stroj čistiť silným prúdom vody (nie vysokotlakovým čističom, najmä kvôli zvýšenému riziku striekania) a štetcom.