Jarná príprava kosačiek  – na čo sa zamerať?

údržba kosačky

Keď tráva začne rásť, je dobré nechať si svoju kosačku na trávu vopred skontrolovať a pripraviť na používanie. O to viac je to dôležité, ak sa jedná o vysokovýkonné kosačky ako napr. svahové kosačky, kosačky na vysokú trávu alebo traktorové kosačky. Je to preto, že sa naozaj oplatí zo zimného odpočinku na lúku sa oplatí detailnejší pohľad na kosačku. Naši profesionáli vyškolený priamo v AS-Motor vám ponúkajú stručný prehľad čo by malo byť súčasťou jarnej prípravy kosačiek. Menšie údržbárske práce zvládnete jednoducho svojpomocne.

Bez ohľadu na jarnú údržbu vždy platí: Návod na obsluhu si určite preštudujte. Existujú napríklad zariadenia, ktoré by sa mali nakláňať iba doprava alebo iba doľava. V zásade by mal vzduchový filter pri nakláňaní smerovať VŽDY nahor. Ak toto pravidlo nedodržíte, riskujete zaplavenie vzduchového filtra motorovým olejom. Príručka tiež uvádza, kto môže alebo by mal vykonávať konkrétne práce, pretože: Ktokoľvek môže kontrolovať kosiace a mulčovacie zariadenie; opravy a niektoré ďalšie činnosti, najmä na dieloch dôležitých z hľadiska bezpečnosti, by ste mali rozhodne prenechať špecializovanému predajcovi alebo servisnému pracovníkovi na kosačky. A keďže bezpečnosť je na prvom mieste, pred začatím platí nasledovné: najprv odpojte koncovku zapaľovacej sviečky.

Komplexná kontrola

Našli ste nejaké ohnuté alebo poškodené časti? Je na kosačke alebo mulčovači nejaká korózia? Sú všetky káble a vodiče stále utiahnuté? Sú viditeľné nejaké praskliny, zlomy alebo známky opotrebovania?  Pohyblivé lanká, ako sú radiace alebo brzdové lanká, by sa mali skontrolovať na koróziu a praskliny, vrátane jednotlivých prameňov. Pohyblivé časti sa musia pravidelne a podľa pokynov premazávať. Ak pri kontrole zistíte poškodenie alebo závadu, odporúča sa obrátiť sa na špecializovaného predajcu.

Stále dávate prednosť zberu pred mulčovaním? Prečítajte si výhody, ktoré získate vďaka mulčovacím kosačkám TU.

Kolesá a čepele

Počas mesačnej zimnej prestávky strácajú pneumatiky plnené vzduchom časť tlaku. Preto ich pred prvým kosením treba v prípade potreby nafúknuť na odporúčaný tlak vzduchu. Kolesá, rovnako ako všetky pohyblivé časti, by mali byť namazané na náboji kolesa. Čepele musia byť pevne usadené a bez poškodenia, napr. deformácie, odštiepenia, opotrebovania za indikátormi opotrebenia, opotrebovaných alebo jamkových čepelí. Ak sú tupé alebo poškodené, z bezpečnostných dôvodov platí: Ruky preč. Špecializovaný predajca čepele nielen opraví alebo nabrúsi, ale má aj potrebné vybavenie na ich vyváženie.

Pri bezdušových pneumatikách sa obzvlášť odporúča doplniť tmel na pneumatiky. To výrazne znižuje prestoje.

Tankovanie

Pred tankovaním skontrolujte, či v nádrži nezostalo palivo z predchádzajúcej sezóny. Ak v nádrži ešte zostalo nejaké palivo, treba ju najskôr úplne vyprázdniť, vrátane karburátora. Je to spôsobené tým, že staré palivo sa môže lepiť a upchať karburátor a palivové potrubie. Ak chcete karburátor úplne vyprázdniť, naštartujte motor, zatvorte palivový kohútik a nechajte ho bežať na voľnobeh, kým sa jednotka sama nevypne.

Následne pridajte čerstvé, nové palivo. Normálne benzínové palivo starne už po 30 dňoch. Špeciálne prísady môžu predĺžiť trvanlivosť cez zimu. Benzín a najmä 2-taktné zmesi by nemali byť staršie ako tri mesiace. V opačnom prípade hrozí strata výkonu alebo dokonca poškodenie motora v prípade 2-taktných motorov. Komerčne dostupné špeciálne palivá majú spravidla dlhšiu trvanlivosť.

Na 4-taktných motoroch určite skontrolujte hladinu oleja a prípadne doplňte chýbajúci olej.

Pravidelná kontrola

Pravidelné kontroly pomáhajú udržiavať výkon kosačky v priebehu času. Najmä vysokovýkonné kosačky ako svahové kosačky alebo kosačky na vysokú trávu dokážu v sezóne kosenia bežať mnoho alebo dokonca stovky hodín a takmer vždy pri plnom zaťažení. Preto vyžadujú ešte starostlivejšiu údržbu a kontrolu ako menšie kosačky s kratším prevádzkovým časom. Pre tých, ktorí si chcú nechať vykonať kontrolu u predajcu, odporúčame dohodnúť si stretnutie už skôr, aby bola kosačka pripravená na použitie včas na sezónu kosenia.

Máte svahovú kosačku? Pripomeňte si tipy pre bezpečné kosenie vo svahu TU.

Kontrolný zoznam pred prvým spustením:

• Zasunutý konektor zapaľovacej sviečky
  • Upravený tlak v pneumatikách
  • Palivo doplnené
  • Pohyblivé časti namazané
  • Kompletná jednotka vizuálne skontrolovaná na poškodenie

Kontaktujte nás alebo našich dealerov a my sa postaráme o bezchybný stav vašej kosačky pred začiatkom sezóny. Taktiež u nás alebo u našich dealerov nájdete príslušné náhradné diely.

Videli ste už novinky od Ariens & AS-Motor na sezónu 2024? Nájdete tam nový dizajn traktorových kosačiek, elektrický odstraňovač buriny alebo novú bubnovú kosačku. Presvedčte sa sami 😊

Máte otázku? Kontaktujte nás na unikont@unikont.sk alebo +421 42 46 911 74