Späť

Kosenie svahov: tipy pre bezpečné kosenie

Kosenie na svahoch je náročné – v závislosti od využitia svahovej mulčovacej kosačky sa postupy líšia spôsobmi, ktoré by ste si mali uvedomiť. Jedná sa predsa o bezpečnosť.

Ručne vedené mulčovacie kosačky s pojazdom, traktorové mulčovacie kosačky alebo diaľkovo ovládané?

Aký je najvhodnejší spôsob práce na svahu? Aké vlastnosti by mala mať kosačka s pojazdom na použitie v strmom teréne? A prečo by nemal byť dosah diaľkovo ovládanej kosačky plne využitý aj na známych plochách?

Zostavili sme pre vás niekoľko praktických rád, ktoré nielen uľahčia prácu, ale zaistia aj väčšiu bezpečnosť pri kosení svahov.

Ručne vedené kosačky

V určitom sklone by mali ručne vedené mulčovacie kosačky vždy pracovať priečne k svahu. Pre obsluhu je to menej namáhavé ako vedenie kosačky hore a dole. Zatáčky by sa mali prechádzať do kopca, pretože kosačka môže zrýchliť, keď je otočené smerom z kopca; v extrémnych prípadoch sa môže mulčovač dokonca kývať a tým nedržať pevne na svahu.

Ďalším dôležitým faktom je, že používateľ by nemal kráčať priamo v dráhe kosačky. Skôr platí, že čím je svah strmší, tým viac by sa mal operátor podopierať smerom k svahu chôdzou o niečo nižšie. Mierne pootočenie riadidiel nadol – ako pri práci pozdĺž plota alebo budovy – výrazne zlepšuje jednoduchosť ovládania.

Ručne vedené kosačky majú u nás v UNIKONTE široké zastúpenie. Môžete si vybrať z kategórií ako univerzálne mulčovacie kosačky, profesionálne mulčovacie kosačky, mulčovacie kosačky na vysokú trávu či cepové kosačky.

Traktorové mulčovacie kosačky

Keďže je obsluha umiestnená na pojazdnej kosačke, traktorová mulčovacia kosačka je vždy vhodná do svahu. Nízke ťažisko a špeciálne prvky, ako je pohon všetkých kolies, uzávierka diferenciálu a/alebo špeciálne pneumatiky, zaisťujú, že si kosačka udrží trakciu aj na strmých svahoch. Informácie o stabilite kosačky musia byť vždy dostupné. Pozor: neodporúčame používať traktorovú kosačku so zberom na kosenie prudších svahov.

Hranica preklopenia kosačky s pojazdom je definovaná ako stav keď je riadenie úplne otočené jedným smerom; zariadenie sa nemôže prevrátiť, pokiaľ nie je prekročená táto hodnota stability.

Rozdiely však existujú aj medzi podobnými modelmi, ako vidíme pri modeloch rodiny AS-Motor Sherpa. AS 915 Sherpa 2WD a AS 920 Sherpa 2WD majú stabilitu 18 stupňov priečne k svahu, AS 940 Sherpa 4WD stabilitu 20 stupňov a verzia XL a diaľkovo ovládaný RC model majú stabilitu 21 stupňov v režime spolujazda. Ak sa AS 940 Sherpa 4WD RC ovláda diaľkovo, stabilita je 33 stupňov.

V prípade, že terén je strmý, pri práci na svahu je náročné udržať stabilnú polohu operátora. To je dôvod, prečo sa kosačky s pojazdom musia pohybovať priamo do kopca a z kopca. Operátori by mali byť opatrní, aby sa vyhli nerovnej pôde, ktorá môže neúmyselne spôsobiť naklonenie kosačky do extrémneho uhla, a to najmä pri otáčaní.

Nakoľko však pohyb hore a dole pri jazde s pojazdom kladie aj fyzické nároky na obsluhu, je obzvlášť výhodné mať pojazdnú mulčovaciu kosačku, ktorú je možné v strmom teréne prepnúť na diaľkové ovládanie.

Diaľkovo ovládané kosačky

Diaľkovo ovládané mulčovacie kosačky umožňujú priečne aj priame kosenie. Pri jazde po čerstvom mulči by ste mali byť opatrní, nakoľko môže znížiť trakciu a riskovať tak prešmyknutie kosačky. Pri práci priečne k svahu by sa malo kosiť zhora nadol tak, aby sa pokosená tráva ukladala nad kosačku. Ďalej je dôležité nekráčať pod alebo pred kosačkou.

V prípade rotačných kosačiek by ste sa tiež mali vyhnúť pravej strane, pretože otáčanie nožov v smere hodinových ručičiek urýchľuje kosenie a cudzie predmety vpravo a vpravo dozadu. Preto je najbezpečnejšia poloha pre používateľa za strojom na ľavej strane. Dosah diaľkovo ovládaných kosačiek by nikdy nemal byť plne využitý, a to ani pri kosení dobre známeho terénu. Tu je dôvod: Len obsluha, ktorá kráča v blízkosti kosačky, dokáže včas rozpoznať cudzie predmety.

Okrem týchto tipov poskytujú užitočné informácie aj návody na obsluhu AS-Motor. Návody na obsluhu sú povinné čítanie pre bezpečné a správne používanie kosačky; ak sa tu uvedené údaje odlišujú od informácií v návodoch na obsluhu, majú prednosť informácie v návodoch na obsluhu. AS-Motor YouTube kanál poskytuje aj videá o bezpečnosti produktov na rôznych kosačkách: https://www.youtube.com/channel/UCLqXsENxtcHxyEQ4zUO147g.

 

Potrebujete poradiť? Sme tu pre vás, kontaktujte nás na: +421 42 46 91147 alebo na unikont@unikont.sk

 

Máte záujem o naše stroje alebo potrebujete poradiť?

Vaša správa bola odoslaná

Odpovieme Vám hneď ako to bude možné.

Unikont Group
Späť hore