Späť

Svieži, zelený a zdravý trávnik vďaka mulčovaniu

profesionálne mulčovanie mulčovacím strojom

Súčasným trendom v kosení trávnikov je  mulčovanie na miesto zberu. Práca bez zberného koša šetrí čas i peniaze, keďže mulč poskytuje nepretržitú, prirodzenú metódu hnojenia. Udržateľná vrstva živín navyše chráni trávnik pred vysychaním a následkami silného dažďa.

Profesionálne a komunálne služby, ktoré sa starajú o verejnú zeleň a trávnaté plochy dôverujú mulčovacím strojom a poznajú ich výhody. 

Ako funguje mulčovanie?

Mulčovací nôž čisto kosí vysokú trávu a súčasne vytvára prúd vzduchu, ktorý ju rovnomerne rozvíri v mulčovacej jednotke. Viaceré rezné hrany mulčovacieho noža niekoľkokrát rozsekajú a mulčujú trávu. Drobné čiastočky trávy potom zmiznú v trávniku a vytvoria vrstvu prírodného hnojiva. Mulčovanie je udržateľné a šetrí čas.

Krok 1

Mulčovací nôž z pružinovej ocele odreže vysokú trávu až do výšky 15 cm.

Krok 2

Prúd vzduchu generovaný mulčovacím nožom rovnomerne zvíri odrezky v mulčovacej jednotke.

Krok 3

Tráva je rovnomerne rozvírená, potom niekoľkokrát nasekaná a odvláknená pomocou mulčovacieho noža s viacerými reznými hranami.

Krok 4

Defibrované odrezky sa ponoria do trávnika, kde ich prakticky nevidno. Do trávnika sa vrátia dôležité živiny a vlhkosť. Takto vyrobená vrstva mulča chráni trávnik pred rýchlym vysychaním.  

ukážka systému mulčovania mulčovacou kosačkou

Správne používanie mulčovacej kosačky

 • Kosiť každých 10 – 14 dní
 • Pre najlepší výsledok mulčovania koste v suchom počasí
 • Zlaté pravidlo: pokosiť maximálne 1/3 dĺžky trávy
 • Pre prerastený trávnik: Kosenie v dvoch fázach. Prvý prejazd pri najvyššej úrovni kosenia (80-90 mm), druhý prejazd pri strednej úrovni kosenia (50-70 mm)
 • Pre obzvlášť hustú a hustú trávu mulčujte pomaly
 • Plochy vždy koste proti smeru hodinových ručičiek zvonku dovnútra

Výhody mulčovania viditeľné na prvý pohľad:

 • S modernými mulčovacími kosačkami je možná úspora času 30 %.

Na 1 000 m² trávnika sa ročne nahromadia až dve tony pokosenej trávy. Tieto odrezky sa potom musia zlikvidovať. Ušetrite nielen náklady na tento proces, ale až o 30 % viac času mulčovaním namiesto kosenia zberným vrecom.

 • Mulčovacie kosenie je prirodzené hnojenie – menšia spotreba hnojív

Hnojte menej často a s nižšími nákladmi. Jemný mulč pokračuje v prirodzenom hnojení a dodáva trávniku živiny na dlhší čas.

 • Svieža, zdravá zelená – pre dokonalý okrasný trávnik

Jemná vrstva mulča chráni pôdu pred vysychaním, takže ani v horúcich letných obdobiach trávnik nešpiní.

 • Ľahko mulčujte vysokú trávu až do výšky 20 cm

V závislosti od modelu mulčovacie kosačky AS-Motor bez námahy mulčujú trávu až do výšky 20 cm. To znamená, že môžete kosiť menej často.

Výhody mulčovacích strojov AS – Motor

 • Novinka: Teraz k dispozícii aj s profesionálnym elektrickým pohonom AS-Motor

S výkonom a dojazdom, na aký ste zvyknutí zo zariadení so spaľovacím motorom.

 • Jedinečný dizajn mulčovacej jednotky

Vysoko stabilná mulčovacia jednotka vyrobená z pozinkovanej ocele s práškovým nástrekom.

 • 3-ložisková podpera kľukového hriadeľa

Chráni motor v prípade neviditeľných predmetov.

 • Rezacia čepeľ zo špeciálnej ocele

Vlastne vyvinutý mulčovací nôž s tromi reznými hranami.

 • Centrálne nastavenie výšky

Rýchlo a jednoducho nastavte kosačku na požadovanú výšku kosenia.

 • Ľahké a stabilné kolesá

Dvojité predné kolesá s guľôčkovými ložiskami minimalizujú dopad na trávu, ktorá rýchlo vyskočí späť, aby bola kosená nožom a poskytuje mimoriadne rovnomerné výsledky kosenia.

Mulčovacie kosačky do každého terénu

Nájdite spoločne s naším predajcom mulčovaciu kosačku, ktorá sa najlepšie hodí pre vašu úlohu. 

Čím sú mulčovacie kosačky výnimočné? 

 • S pohonom kolies a 2-taktným motorom alebo elektrickým pohonom AS-Motor sú  vhodné na kosenie na svahoch.
 • Šírka kosenia 42, 47 a 51 cm a nastavenie výšky kosenia 30 – 90 mm.
 • Funkcia EasyStart na modeloch s 2-taktnými motormi; O 60% menšia ťažná sila potrebná na štartovacie lano.
 • 5-litrová nádrž pre profesionálov je súčasťou štandardnej výbavy niektorých modelov.
 • Mulčovacie kosačky s funkciou 2v1: premeňte svoju mulčovaciu kosačku na kosačku s bočným výhozom pre jednoduchšie kosenie vyššej trávy.
 • Maximálna pracovná rýchlosť až 2 100 m²/h (v závislosti od modelu).

Univerzálne mulčovacie kosačky – Univerzálne mulčovače sa jednoducho postarajú o rôzne druhy povrchov a typ trávy.

Mulčovače s nulovým polomerom otáčania  – zero-turn mulčovacie kosačky zabezpečia naozaj rýchle kosenie a dokonale zarovnaný trávnik.

Profesionálne mulčovače – zaručujú nepretržitý výkon aj v extrémnych podmienkach ako sú svahy s vysokou trávou.

Traktorové mulčovacie kosačky – rýchle a zároveň pohodlné mulčovanie s traktorovou kosačkou s terénnou mobilitou,  2WD alebo 4 WD pohonom a reznou silou

Mulčovače na vysokú trávu – Allmäher mulčovacie kosačky sú špeciálne navrhnuté na vysokú trávu a hustý porast, vďaka čomu si vyslúžili veľmi dobré meno po celom svete.

Cepové mulčovače – Ťažký terén si vyžaduje špeciálne riešenie a cepové mulčovacie kosačky zvádnu každú výzvu.

Mulčovače na diaľkové ovládanie – obsluha mulčovacích kosačiek z bezpečnej vzdialenosti umožňuje kosenie a mulčovanie v nebezpečných, strmých alebo ťažko dostupných miestach.  

 

Novinka: Teraz k dispozícii aj s profesionálnym Electric drive AS-Motor

Nový AS-Motor Electric drive má dva sloty pre najvýkonnejšie Li-Ion ručné batérie na trhu s celkovým energetickým obsahom 1 120 Wh! K AS 510 E-ProClip A je navyše možné pripojiť aj zadnú batériu 28 Ah. S energetickou rezervou 2 688 Wh ste dokonale vybavení na profesionálnu starostlivosť o trávnik. Technológia Power-Peak pohonu AS-Motor Electric rovnomerne vyrovnáva výkon až troch súčasne pripojených batérií. Výkonové špičky vznikajúce počas kosenia sú okamžite vyvážené elektrickým motorom AS-Motor s menovitým výkonom 2 700 wattov a paralelne zapojenými batériami. Obrovský krútiaci moment je neustále k dispozícii aj v režime Eco. Dozrel čas pre profesionálne akumulátorové mulčovacie kosačky.

Novinka: Teraz aj s profesionálnym AS-Motor Electric pohonom

Nová výkonnostná trieda v Li-Ion batériách umožňuje preniesť výkon a dojazd predchádzajúcich spaľovacích motorov na akumulátorové mulčovacie kosačky. Profesionálny pohon AS-Motor Electric nešetrí krútiacim momentom a výkonom, ale hlukom, vibráciami a výfukovými plynmi. Čo sa týka vzoru strihu, všetko zostáva rovnaké ako predtým, bez kompromisov. Využite nové možnosti modernej technológie batérií.

Nový AS-Motor Electric drive má dva sloty pre najvýkonnejšie Li-Ion ručné batérie na trhu s celkovým energetickým obsahom 1 120 Wh! K AS 510 E-ProClip A je navyše možné pripojiť aj zadnú batériu 28 Ah. S energetickou rezervou 2 688 Wh ste dokonale vybavení na profesionálnu starostlivosť o trávnik. Technológia Power-Peak pohonu AS-Motor Electric rovnomerne vyrovnáva výkon až troch súčasne pripojených batérií. Výkonové špičky vznikajúce počas kosenia sú okamžite vyvážené elektrickým motorom AS-Motor s menovitým výkonom 2 700 wattov a paralelne zapojenými batériami. Obrovský krútiaci moment je neustále k dispozícii aj v režime Eco. Dozrel čas pre profesionálne akumulátorové mulčovacie kosačky.

ELEKTRICKÝ EKOSYSTÉM

Rozšírte svoju operačnú schopnosť vo všetkých smeroch pomocou komplexného EKOSYSTÉMU. Akumulátory AS-Motor Electric sú kompatibilné so všetkým profesionálnym ručným náradím od EGO Powertools.

 

Pozrite si našu ponuku mulčovacích strojov a zistite pre aký typ terénu je mulčovacia kosačka vhodná a v akých oblastiach sa najčastejšie využíva. Viac info tu.

 

  Máte otázky? Obráťte sa na nás: Milan Trefný – obchodný zástupca pre údržbu zelene, +421 948 442 434 m.trefny@unikont.sk  

Máte záujem o naše stroje alebo potrebujete poradiť?

Vaša správa bola odoslaná

Odpovieme Vám hneď ako to bude možné.

Unikont Group
Späť hore